Tırmanışçılar İçin Teknik Kuvvet Analizi

Birkaç yıldır düzenli tırmanıyor ancak belli bir limitin üstündeki rotalara bir türlü geçemiyor musunuz ?

Üst düzey bir tırmanıcısınız ve size yarışmalarda veya projenizde başarıyı getirebilecek eksikliklerinizi mi merak ediyorsunuz ?

Tırmanıştaki gelişiminizi hızlandırmak ve kuvvet düzeyinizi objektif şekilde takip etmek mi istiyorsunuz ?

Bu sorulardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa tırmanışçılara yönelik sunduğumuz profesyonel Teknik Kuvvet Analizi hizmeti tırmanış yaşantınızda yeni bir sayfa açabilir. 

Nasıl işe yaradığını görmek için lütfen okumaya devam edin !

Neden “Teknik” Kuvvet Analizi Diyoruz ?

“Teknik” sözcüğü farklı alanlarda amaca özgü geliştirilmiş  spesifik ekipman, yazılım, veri veya strateji kullanılarak yapılan işlemleri tanımlamak için kullanılan bir kavram. Örneğin arama kurtarma alanında enkazda spesifik dinleme ve görüntüleme ekipmanı ile yapılan aramalar “teknik arama” olarak adlandırılır. Buna gayet uzak bir alan olan finans alanında ise grafik verileri, fiyat trendleri ve dijital indikatörler kullanılarak yapılan analizler “teknik analiz” olarak adlandırılır. 

Bu nedenle analizde hem profesyonel düzeyde bir dinamometre olan Exsurgo gStrength kullandığımız için hem de arka planda sürekli gelişen ve güncellenen bir veri havuzundan faydalandığımız için “Teknik” Kuvvet Analizi isminin daha ayırt edici olacağını düşündük.

 

Peki Neden Teknik Kuvvet Analizi ?

Tırmanışta kuvvet faktörü teknik, koordinasyon, esneklik ve mental performans faktörleri arasında belki de en ön planda olanı. Bu durumda kuvvetin diğer alanlardaki eksiklikleri daha yüksek oranda kapatabilmesi rol oynuyor. Yeterince kuvvetliyseniz belli bir düzeye kadar diğer eksikliklerinize rağmen derece yükseltebilirsiniz.

Diğer sebepler arasında da kuvvetin daha ölçülebilir olması, öngörülebilir şekilde ve daha yüksek oranda geliştirilebilmesi sayılabilir. Örneğin mental becerilerinizi kilogram cinsinden ölçemezken ve geliştirmek için kendinizle yüzleşmeniz gerekirken kuvvet için bir köşede doğru ağırlıklarla sinsice çalışmanız yeterlidir. Sizi en hızlı yoldan geliştirecek ağırlık-yük miktarını belirlemek içinse mevcut kuvvetinizi analiz etmeniz gerekiyor.

 

Kuvveti  ve kuvvetle ilişkili parametreleri nasıl ölçeceğimiz sorusuna geldiğimizde ise ciddi bir karmaşa ve metotsal zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz. Tırmanış için kuvvet ölçümlerinde bugün yaygın yöntem olarak ek ağırlık ve karşıt ağırlıkla tırmanışa özgü hareketlerdeki (barfiks, fingerboard’da asılı kalma, pinch bloklarıyla ağırlık kaldırma vb.)  performans düzeyinden faydalanılıyor. Bu yöntem basit ve düşük bütçeli olduğu için avantajlı olmasına rağmen avantajını sıfırlayacak dezavantajlara da sahip. 

Ek veya karşıt ağırlıklı klasik testlerde tırmanışçının limit kuvvetini saptamak için çok sayıda deneme yapılması gerekiyor. Bu denemeler arasında verilmesi zorunlu aralar, tekrarlanan denemelerin yarattığı yorgunluk gibi faktörler tek seansta yapılabilecek ölçüm sayısını sınırlıyor ve güvenilirliği önemli ölçüde düşürüyor. Ayrıca bu yöntem bir referans veritabanına dayanmıyorsa yalnızca kendi güncel düzeyinizi ölçebiliyorsunuz. 

 

Teknik Kuvvet Analizinde ise kullandığımız profesyonel dinamometre gStrength sayesinde herhangi bir yön veya açıda uygulanan kuvveti objektif ve gerçek zamanlı takip edebiliyoruz. Bu sayede maksimum kuvvet, güç, kuvvette dayanıklılık ve endurans gibi parametreleri tek denemede güvenilir şekilde tespit edebiliyor, grafiğe dökebiliyoruz. 

En özel yanı ise elde ettiğimiz verileri envanterimizdeki ve literatürdeki yerel ve uluslararası yüzlerce tırmanışçı üzerinden oluşturulmuş veritabanlarındaki referans değerler ile karşılaştırarak gelişiminizi sınırlayan eksikliklerinizi belirleyebiliyoruz.

 

Nasıl Yapılıyor ?

Analiz için yıpratıcı antrenmanlardan sonra en az 36 saat geçirmiş olmanız gerekir. İlk olarak güncel tırmanış düzeyi, antrenman düzeni ve sakatlıklara yönelik bilgiler alınarak uygun bir ısınma periyodu sağlanır. Test ekipmanları ile düşük şiddette denemeler yapılarak aşinalık kazanılır.

Analizde öncelikle farklı ölçüm istasyonlarında tırmanışla alakalı çekiş ve itiş yönünde çalışan kas grupları ile stabilizatör grupların maksimum kuvvet değerleri ölçülür. Bu ölçümler çift taraflı yapılarak sağ-sol taraf arasındaki farklılıklar ve mevcut sakatlıkların etkisi değerlendirilir. Aynı şekilde crimp, sloper ve pinch tutuşlarda üretilebilen maksimum kuvvetler de ayrı ayrı ölçülüp kaydedilir. 

Analiz Sonunda Ne Elde Edeceğim ?

Analize katıldığınızda kuvvetle ilişkili parametrelerinize dair değerleri içeren bir rapor elde edeceksiniz. Raporda ayrıca farklı parametrelerden hangilerinin kendi derece grubunuza göre düşük olduğunu, bir üst derece grubuna geçebilmek için hangi kuvvet alanlarını ne miktarda geliştirmeniz gerektiğini görebileceksiniz. Bu bilgilerden faydalanarak antrenman programınızı gözden geçirebilir, gelişiminizi hızlandırabilirsiniz. 

Analizin diğer bir çıktısı da derece yükseltememenizin sebebinin kuvvet veya dayanıklılık eksikliği olmadığını anlamanız olabilir. Kuvvet değerleriniz kendi derece grubunuza göre yüksekse sorunun daha çok tırmanış tekniği veya mental dayanıklılıkla alakalı olduğu sonucuna varabilirsiniz. Bu durumda kuvvet çalışmalarına ayırdığınız zamanı teknik ve mental çalışmalara ayırmak gelişiminizi hızlandıracaktır. 

 

Bu Hizmet En Çok Kimler İçin Gerekli ?

Düzenli tırmanış antrenmanı yapmasına rağmen üst dereceleri ve farklı rota stillerini tırmanamayan  tırmanışçılar,

Yılın farklı periyotlarında kuvvetle ilişkili parametrelerini ve antrenmanlarının verimliliğini takip etmek isteyen orta düzey ve elit sporcular,

Yetenek taraması ve mevcut sporcularının performans takibini yapmak isteyen spor kulüpleri ve antrenörler,

Sakatlık geçmişi bulunan ve tırmanışa dönüş sürecinde güvenli hareket etmek isteyen tırmanışçılar bu hizmetten en yüksek verimi alacaktır. 

 

 

Daha Kaç Ay Aynı Dereceleri Deneyeceksiniz ? Harekete Geçin ! 

Zaman en kıymetli varlığımız, gelişim ise en doğru yöntemlerle bile zaman gerektiren bir olay. 

Eksik veya yanlış yöntemlerle yapılan çalışmalar değerli zamanın boşa gitmesine, hayal kırıklığına ve fazladan duvar üyeliği, tırmanış ayakkabısı ve yol masrafına yol açıyor. 

Bu nedenle rastgele antrenman yaparak gelişmeyi beklemek yerine detaylı bir kuvvet analizinden geçip eksik yönlerinize odaklanmanızı şiddetle öneriyoruz. 

Teknik Kuvvet Analizini faydalı bulduysanız ve katılmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.